3 Ekim 2012 Çarşamba

TRABZON VE ATATÜRK KÖŞKÜ...


Trabzon daki Atatürk Köşkü nün tarihte yeri gerçekten çok büyük... Atatürk tüm mal varlığını  hazineye bağışlama kararını bu köşkte almış... Ne kadar büyük meziyet... Ne mutlu ki ülkemde hala  iş adamları, akademisyenler, sanatçılar da mal varlıklarını hazineye tam anlamıyla olmasa da bir çok sosyal kurumlara bağışlıyorlar...


Köşkün içerisinde fotoğraf ve video çekimleri yasak olduğundan sadece dış mekanlardan görüntüler sunabiliyorum sizlere... Gerçi biz oradayken vatandaşın ikisi kendilerini kültür bakanlığından  diye tanıtıp  iç mekanda görüntü aldılar ya neyse... Onlara ayrıca gıcık olup her resim çektiklerinde yanlarına gidip gidip laf soktum homurdandım:)
"MAL VE MÜLK BANA AĞIRLIK VERİYOR.BUNLARI MİLLETİME VERMEKLE FERAHLIK DUYUYORUM. İNSANIN SERVETİ, KENDİ MANEVİ KİŞİLİĞİNDE OLMALIDIR. BEN BÜYÜK TÜRK MİLLETİME DAHA NELER VERMEK İSTİYORUM...

11 HAZİRAN 1937 
ATATÜRK KÖŞKÜ
MUSTAFA KEMAL ATATÜRKBu sözleri yerinde okuduğumda çok duygulandım... Ülkemin haline bakıp da emanetine sahip çıkamamanın vicdanı beni sarsmıştı...Karadeniz bitkilerinden küçük kareler... Trabzon gez gez bitmiyor ki, hele bir de zaman sınırlı olunca hızlı turlar yapmak gerekiyor hal böyle olunca da insan acıkıyor tabi ki..


Trabzon da ne  yenir ? diye sorarsanız seçenek  bol  yöresel yemekleri tavsiye ederim... Karalahana dolması,hamsili pilav,kuymak,turşu kavurma... Mısır ekmeği ve tabi ki mıhlama... Uzayan peynirleri toparlamaktan lezzetine varamadım:)2 yorum:

 1. harıka bı yermıs umarım bıgun bende gıderım:)Ataturk gıbı lıder bu ulkeye değıl dunyaya bıle bı daha gelmez..
  bu arada mımledım sızı:) sevgıler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. umarim en kisa surede ziyaret edersiniz oralari...

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...