11 Nisan 2015 Cumartesi

DEMİR EKSİKLİĞİ NE NE İYİ GELİR


 Demir eksikliği varsa ne iyi gelir?

İnsan vücudunun, akciğerlere gelen oksijeni tüm vücuda taşıyabilmesi için demire ihtiyacı vardır. Bu hayatsal element hemoglobin adı verilen ve oksijen taşımakla yükümlü molekülün yapısında yer alır. Ayrıca hemoglobin, kana kırmızı rengini veren bir proteindir. Demir eksikliği ya da düşük hemoglobin düzeyleri yaygın olarak anemi (nedenleri, belirtileri, tedavisi) bilinen durumuna yol açabilir.

Yani, biz kanda demir minerali seviyesini artırılması hakkındaki sorunun cevabını ararken aslında kan hemoglobin düzeyini arttırmanın yollarını arıyoruzdur. Kan demir seviyesini artırmak için çok etkili bazı ev ve bitkisel ilaçlar bulunmaktadır. Fakat bundan önce kandaki demir eksikliğinin nedenlerini bilmek gerekir.

DEMİR EKSİKLİĞİ NEDENLERİ

Düşük kan demir düzeyi (demir eksikliği) yorgunluk, deride solukluk, halsizlik, enerji düzeyleri tükenmiş ve zayıflamış bir bağışıklık sistemine neden olabilir. İlaveten otururken ayağa kalkıldığında düşük tansiyon, azalan iştah, hafif antrenmanda dahi nefes darlığı, çabuk kırılan tırnak- saçve uykusuzluk genel belirtilerdir.

Kandaki demir eksikliği daha sık bebekler, yeni yürümeye başlayan çocuklar, çocukların yanı sıra, kadınların adet döngüsü veya gebelik dönemlerinde görülebilir. Genel olarak, kandaki demir eksikliğinin nedenleri şöyle sıralanabilir.
Diyette demir alınımının yetersiz olması düşük kan hemoglobin düzeyinin en sık nedenidir. Demir, demir yönünden zengin gıdalarının kaynakları türetilen bir diyet mineraldir. Demirden zengin besinlerin yeterli miktarda alınmaması, düşük kan demir seviyelerine yol açabilir.
Ağır ve şiddetli adet kanaması, kadınlarda demir eksikliği neden olabilir. Aybaşı sorunlarında demir düzeyinin yönetilmesi çok önemlidir.
Bazen kan kaybı gastrit, mide ülseri, duodenal ülser, hemoroid, kanlı veya katran gibi dışkı, miyom, mesane tümörü, mide kanseri veya kolorektal kanser vb. gibi durumlarda oluşur. Bu tıbbi koşullar, aynı zamanda kandaki düşük demir seviyesinden sorumludur.

Bazı insanlar vücutlarındaki demiri ememez. Çölyak hastalığı veya Crohn hastalığı gibi bağırsak bozukluğunda demirin emilmesi mümkün olmayabilir. Yada ince bağırsaktaki çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. İnce bağırsağın bir parçası ameliyatla alındığında yada mide asiti blokerleri gibi bazı ilaçlar(Ülser ilaçları demir emilimini azaltan bir etkendir) kandaki demir eksikliğine neden olabilir.

Gebelik döneminde de Hamile kadınlar demir eksikliği ile karşı karşıyadır. Büyüyen cenin için daha fazla demir gereksiniminin olması yanı sıra kendi kan hacminin artırılması için kendi vücut ihtiyacı olarak daha fazla demir gereklidir.

Düşük kan hemoglobin nedenleri genel olarak bunlardır. Ancak, bunlardan bazılarında kan demir seviyesini artırmak için bitkisel ilaçlar ve birçok doğal ev ilaçları vardır. Aşağıdaki ipuçlarını okuyarak, kandaki hemoglobin / demir seviyesinin nasıl artırılacağı hakkında fikir edinebilirsiniz.

KANDAKİ DEMİR NASIL ARTIRILIR? İŞTE İPUÇLARI…

Kan demir seviyesini artırmak için en verimli ve en kolay yolu demir bakımından zengin gıdalar alınmasıdır. Tabiî ki demir düzeylerini artırmak için pek çok bitkisel ilaçlar da vardır.

DEMİR YÖNÜNDEN ZENGİN BESİNLER

Demir açısından zengin gıdalar ıspanak, pancar, soya fasulyesi, elma, badem, armut, domates, patates soyma, incir ve yonca filizidir. Vücudunuzun demir düzeylerini artırmak için bu besinlerin her gün en az 5-7 adetinin bir kombinasyonu alınmalıdır. Bu besinlerin pişirilmeden alınması kişinin demir ihtiyacını karşılayacaktır. Pişirme yarı yarıya demiri tahrip eder. Eğer pişirilecekse yarı pişirme her zaman etkili bir yöntemdir.

Demir emilimini azaltan faktörlerden özellikle kaçınmalısınız. Mümkün olduğunca çay, kahve, sigara ve alkolden kaçının. Bu nedenle kahve ve çayın yemekten sonra içilmemesi gerekiyor. Çay, kahve vb. içecekler bitkisel çay eklenerek tüketilebilir. Demir emilimini azaltan diğer bir gıda ise "süt" tür. Süt, demirin emilebilmesi için gereken midedeki asidik ortamı nötralize etmektedir. Bu da yeterli emilimin olmaması anlamına gelmektedir. Taze meyve suları gibi demir açısından zengin demir içeriği olan gıdaların bazıları şunlardır:

PANCAR: Pancar: pancar suyu, elma suyu ve bal ile bir karışım yapılarak alınabilir. Bu, beta karoten ve demir içeriği bakımından olağanüstü destek sağlar.

MUZ: Olgunlaşmış muz en zengin demir kaynaklarından biridir. Kan hemoglobin üretimini teşvik etmek için günde iki kez bal ile muz alınız.


C VİTAMİNİ AÇISINDAN ZENGİN GIDALAR: Bu vitamin, vücuttaki demirin emilimini artırmak için etkilidir. Böylece, düşük hemoglobin düzeyleri olan bireylerin diyetlerine daha fazla C vitamini eklenmelidir. C vitamini açısından zengin gıdalar meyve ve sebzelerdir. Ayrıca frenk üzümü, guava, çilek, limon, portakal, kivi, mandalina, greyfurt, ahududu, lychees(Litchi chinensis=kral meyvesi), nektarin, şeftali ve mango sıralanabilir. C vitamini içerir biber zengin sebzeler, bahar yeşillikleri, brüksel lahanası, brokoli, kıvırcık lahana, kabak, bezelye, karnabahar, domates, yeşil lahana, patates vb. sebzelerdir.

BAL: Bal kandaki demir seviyesini artırmak için mükemmel bir çözümdür. Bal manganez, bakır ve demir gibi mineraller açısından zengin olduğu gibi kandaki hemoglobini artırır.

DEMİRİ ARTIRMAK İÇİN ÇEŞİTLİ BESİNLER

Demir açısından zengin, yüksek demir veya kan oluşturma yeteneğine sahip birçok bitkiler vardır. Fakat bunlar kullanılmadan önce -özellikle de devam eden bir ilacınız yada kronik bir rahatsızlığınız varsa- doktorunuza danışın.

PAU D'ARCO KABUĞU: Amazon yağmur ormanlarında yetişen bir bitkidir. Bu bitki sadece bir aylık süre içinde kırmızı kan hücrelerinin yeniden oluşmasını sağlar. Ayrıca mükemmel bir kan temizleyici ve kan yapıcı olup ayrıca karaciğer ve endokrin bezlerinin yardımcısıdır.

ISIRGAN OTU: Isırgan otu, demir açısından zengin bilinen bitkilerdendir. Ispanak ve su teresi (demir içeriği de yüksek) 'de ısırgan otu gibidir.

ET: Et hem protein açısından hem de demir yönünden zengin bir besindir. Kalp ve damar sağlığı için yağsız et tercih edilmelidir.

KELP: Özellikle Amerika'da okyanus kıyılarında yetişen kahverengi bir yosun türüdür. Demir açısından zengin olan bu bitki spirulina, Chlorella, dulse ve deniz marulu gibi diğer kaynaklarla aynı kategoride yer alabilir. Bu bitki, sadece demir ve diğer mineraller bakımından yüksek değil, aynı zamanda zengin bir iyot kaynağıdır. Bu sebeple genellikle tiroidi güçlendirmek ve metabolizmasını düzenlemek için kullanılır.

KARAHİNDİBA YAPRAKLARI: Karahindiba yaprakları sadece mütevazı miktarda demir içerir. Ancak, Bu bitki, yiyecek veya takviye demir olmasının yan ısıra vücutta demirin absorbesine yardımcı olur. Ispanak veya ısırgan gibi büyük miktarda demir içeren yada demir takviyesi veya diğer otlarla alındığında karahindiba en iyisidir.


KIRMIZI YONCA ÇİÇEKLERİ& DULAVRATOTU KÖKÜ:Kırmızı yonca Çiçekler & Dulavratotu Kökü güçlü kan temizleyicileridir. Bu otlar, demir takviyeleri veya diğer demir yönünden zengin otlar ile alındığında yararlıdır. Bu şifalı bitkiler sağlık açısından yararlı olduğu gibi demir emilimi yönünden son derece verimlidirler.

KEKİK: Kekik, yüksek demir içermesinin yanı sıra güçlü lezzete sahip bir bitkidir. Bu nedenle, bitki kapsüllü ve hap şeklinde alınabilir. Fakat küçük sadece küçük miktarlarda tüketilebilir. Kekik otu, mevsim gıdaları ile kullanılabilir.

Yukarıda sıralananlar önemli miktarda demir elementi içerir. Bu bitkiler kadar olmasa da maydanoz, kimyon, nane (Podina), köri tozu ve tarçın da kayda değer miktarda demir içerir.

İlgili Sağlık KonularıAlternatif TıpDemir EksikliğiSağlık 

Sağlıklı güzel Günlerimiz olsun. ..


1 yorum:

 1. Hello I'am Chris !
  I suggest you to publicize your blog by registering on the "directory international blogspot"
  The "directory" is 20 million visits, 193 Country in the World! and more than 20,000 blogs. Come join us, registration is free, we only ask that you follow our blog
  You Have A Wonderful Blog Which I Consider To Be Registered In International Blog Dictionary. You Will Represent Your Country
  Please Visit The Following Link And Comment Your Blog Name
  Blog Url
  Location Of Your Country Operating In Comment Session Which Will Be Added In Your Country List
  On the right side, in the "green list", you will find all the countries and if you click them, you will find the names of blogs from that Country.
  Imperative to follow our blog to validate your registration.Thank you for your understanding
  http://world-directory-sweetmelody.blogspot.fr/search/label/Europe%20Turkey______354%20Members
  Happy Blogging
  ****************
  Thank you for following my blog - it is greatly appreciated! :o)
  i followed your blog, please follow back
  ++++++++++++++++
  Get a special price for your blog! with compliments
  Best Regards
  Chris
  http://nsm08.casimages.com/img/2015/02/01//15020111342218874512926646.png
  ++++++
  Merhaba bi'şey Chris!
  Sana "dizini uluslararası blogspot" konulu kaydolarak blogunuza duyurmak için öneririm
  "Dizin" Dünyada 20 milyon ziyaret, 193 Ülke olduğunu! ve 20.000 'den fazla bloglar. Bize katılın gel, kayıt ücretsizdir, sadece bizim blogu takip rica
  Ben Uluslararası blog Sözlüğü Kayıtlı Olmak düşünün A Wonderful bloga sahip. Sizin Ülke Temsil Will
  Aşağıdaki bağlantıyı ziyaret Ve Blogunuzu Adı Comment Lütfen
  Blog URL
  Sizin Ülke Listesine eklenecektir Yorum Oturumu'nda Çalıştırma Ülke Of Yer
  Sağ tarafta, "yeşil liste", tüm ülkeleri bulacak ve bunları tıklarsanız, o Ülkeden bloglar isimlerini bulacaksınız.
  Anlayışınız için registration.Thank size doğrulamak için blog takip Emir
  http://world-directory-sweetmelody.blogspot.fr/search/label/Europe%20Turkey______354%20Members
  Mutlu Bloglama
  ****************
  Benim blog takip için teşekkür ederim - bu büyük takdir! : O)
  Ben blogunuza izledi geri takip edin
  ++++++++++++++++
  Blogunuz için özel bir fiyat alın! en iyi dileklerle
  Saygılarımla
  Chris
  http://nsm08.casimages.com/img/2015/02/01//15020111342218874512926646.png

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...